RETASİ NEDİR?

Açılımı: Reçete Takip Sistemi 

Nedir:  İlaç ,takviye edici gıda ve dermokozmetik firmalarının ürünlerini yazan  doktorların reçetelerinideki QR barkodları eczanelerin sisteme girmesi ile mesaj oluşturur ve firmaya anlık iletir.

Kimler Kullanır:  Ürünleri reçete edilen ilaç yada takviye edici gıda firmaları için tasarlanmış bir yazılımdır.

Kullanıcılar İçin Gereksinimler:  Lisanslı ve çok kullanıcılı bir yazılımdır.Kullanıcı lisansı,barkod okuyucu,internet ortamı ve cep telefonu gereklidir.

Kullanıcılar Kimlerdir:  Firma,firmada çalışan personel ve eczane.

Frima:Ürünlerini sahada  satışlarını takip eden üretici yada distribütör kuruluşlardır. www.retasi.com adresinde  açılan sayfadan firma girişi başlığını kullanarak sisteme ön kayıt oluşturur.

Yazılım firmasının istediği üyelik sözleşmesi ve diğer belgelerin gönderiminin tamamlanması ve onayının ardından firmanın kullandığı mail adresine kullanıcı ve geçici şifre gönderilir.

Firma artık sistemin içinde panelleri kullanabilir haldedir.

Firma Personeli: Firma , personel girişi ekranından çalışanlarını sisteme tanımlar.Her bir çalışanın adı ve şifresini belirler.Çalışan kendi sayfasından sisteme giriş yaptığında şifresini değiştirebilir.Çalışanın kayıt işlemi bittikden sonra www.retasi.com adresinden personel girişi butonundan sisteme girebilir.

Eczane:Eczaneler sisteme kullanıcı adı ve şifre ile dahil olurlar.Bir kerelik yapılan kayıt işleminden sonra bütün firmalara sistem üzerinden reçeteliklerindeki QR barkodları okutarak mesaj gönderirler.İsteyen her eczane  sisteme dahil olabilir.Eczaneler için üyelik bedeli ve benzeri herhangi bir ücret talep edilmez.

QR Barkod Nedir: Kullanıcı firma  yazılımı kullanarak ürün yada ürünleri için 1 defa kullanılabilen ve sadece ürüne  ait olan,şifreli alfanumerik kodlardır.Bu kodlar kullanıcı firmanın     QR barkod üreten paneli içinden tanımlanır ve üretilir.Bir ürün için 1 adetten başlayıp sonsuz adette üretilebilir.

Üretilen QR barkodlara daha sonra eczaneden okutulduğunda göndereceği mesaj ataması yapılır.Genelde ürünün doktora  verileceği reçete adedi kadar mesaj tanımlanır.

Mesaj Tanımlama: Üretilen QR barkodlarına özel mesj tanımlaması yapılır.Tanımlanması istenilen kısa mesajda  ürün adı,personel adı,doktor adı,hastane adı ,hastane il,hastane ilçe bulunur.Firma  mesaja tanımlama yaparken  bahsedilen seçeneklerden isteğe bağlı olarak çıkarımda bulunabilir.Mesaj ataması yapılan QR barkod hangi eczaneden okutulduysa mesaja eczane adı da eklenir.

Örnek  Tanımlanan Kısa Mesaj:

Firma ürettiği ÜRÜN1  adlı ürünü için 1000 adet QR barkod üretti.

Bu üretilen QR barkodlardan ilk 50 adetini  İstanbul ili Silivri ilçesinde bulunan HASTANE1 de çaslışan DOKTOR1,ikinci 50 adedini aynı hastanede çalışan DOKTOR2,üçüncü 50 adedini  aynı il ve ilçede bulunan HASTANE3 de çalışan DOKTOR3 ‘e reçetelikle verecek.Bu verme işinide ÇALIŞAN1 yapacak.Bununla ilgili mesaj ataması nasıl yapılır?

Firma mesaj atama panelinden ürünü seçer.ÜRÜN1

Firma aynı panelden  daha önceden kaydı  yapılan doktorun çalıştığı ili seçer:İSTANBUL

Firma aynı panelden  daha önceden kaydı  yapılan doktorun çalıştığı ilçeyi seçer:SİLİVRİ

Firma aynı panelden  daha önceden kaydı  yapılan doktorun çalıştığı sağlık sunucusunu seçer:HASTANE1

Firma aynı panelden  seçilen sağlık sunucusunda çalışan daha önce kaydı yapılmış  doktoru seçer.DOKTOR1

Firma seçilen hastanedeki doktora ziyaret götüren personelini seçer.ÇALIŞAN1

DOKTOR1 için Üretilen ilk 50 adet QR BARKOD  ,

ECZANE1 den okutulduğunda oluşan mesaj;

ÜRÜN1,ÇALIŞAN1,DOKTOR1,HASTANE1,İSTANBUL,SİLİVRİ,ECZANE1

ECZANE2 den okutulduğunda oluşan mesaj;

ÜRÜN1,ÇALIŞAN1,DOKTOR1,HASTANE1,İSTANBUL,SİLİVRİ,ECZANE2

 

DOKTOR2 için Üretilen iikinci 50 adet QR BARKOD  ,

ECZANE1 den okutulduğunda oluşan mesaj;

ÜRÜN1,ÇALIŞAN1,DOKTOR2,HASTANE1,İSTANBUL,SİLİVRİ,ECZANE1

ECZANE3 den okutulduğunda oluşan mesaj;

ÜRÜN1,ÇALIŞAN1,DOKTOR2,HASTANE1,İSTANBUL,SİLİVRİ,ECZANE3 görüntüsünde olacaktır.

Nasıl Çalışır: Mesaj tanımlama da da örneklerle  yapılan açıklamada olduğu gibi yazılım firmanın ürün yada ürünleri  QR barkod üretir ,üretilen QR barkodlara mesaj tanımlanır.Tanımlanan mesaj sisteme kayıtlı eczane ve eczanelerden  okutulduğunda kısa mesaj olarak iletilir.

Mesaj tanımlarken veritabanında sağlık sunucularının ve de o sağlık sunucularında çalışan doktorların bir kez kayıt edilmesi  yeterlidir.Eczaneler birbirlerinden GLN noları ile sağlık sunucuları kurum kodları ile,doktorlar ise diploma noları ile ayırt edilirler.Sistem mükerrer kayıt ları engellemek için ayırt edici özellikleri kullanmıştır.Mesjı firma üretir.

Faydaları Nedir: Yazılım ile takip edilen ürünler eczanelerden satışa döndüğünde firma bu satışı anlık görebilecektir.

Sahadaki personelinden daha verimli doktor ziyareti oluşturmasını ve bölge planlamasını isteyebilecektir.

Ürünlerin dönemsel satış istatistiklerine reçetelerin verdiği desteği anlamlı olarak değerlendirebilecektir.

Satışı desteklemek adına yapılan promosyon faaliyetlerine daha  takip edilebilir bütçeler ayırabilecektir.

Çalışan personelin sahadaki gayretlerini ve verimliliğini daha gerçekçi gözlemleyebilecektir.

Eczanelere satılan ürünlerin ne kadarının doktor  reçeteleri  ile desteklendiğini analiz edebilecektir.

Ürünlerin personel bazında il bazında,hastane bazında ,bölgesel ve bölgeler arası satışlarını yazılımdaki ayrıntılı raporlamalar ile görebilecektir.

Üretici firmalar dönemsel veriler ile üretim planlamalarını yapabileceklerdir.

Firmalar daha farklı bölgelere  personel alarak  satış hacimlerini ve miktarlarını arttırarak cirolarını ve hedeflerini  büyültebilecektir.

Sistem Eczaneler İçin Cazipmidir?: Eczaneler sistemin denetçi halkasıdır.Firmaların pazarladıkları ürünlerin doktorlar tarafından reçete edilebilirliğini gözlerler.

Sahip Olmanın Bedeli Nedir?: Firmalar ücretsiz yazılımı kullanabilir.Sistemde sms ücreti alınır.Satışı gerçekleşen her ürün için aylık tutarın %5 si her tahsil edilir.Eczaneler bedelsiz yazılım yüklerler.